• Jan Paweł II w Toruniu

  Dnia 7 czerwca 1999 roku Ojciec Święty Jan Paweł II podczas swojej wizyty w Toruniu beatyfikował księdza Stefana Frelichowskiego

 • Powstanie Parafii

  Dekretem Biskupa Toruńskiego z 31 sierpnia 1999 roku z macierzystych parafii Apostołów Piotra i Pawła (Toruń Podgórz) oraz Najświętszego Serca Pana Jezusa (Mała Nieszawka) zostaje wydzielona nowa parafia p.w. Błogosławionego Księdza Stefana Wincentego Frelichowskiego.

 • Parafia

  To pierwsza parafia wśród wspólnot Kościoła Powszechnego, pod wezwaniem Błogosławionego Księdza Stefana Wincentego Frelichowskiego. Nowa parafia należy do dekanatu toruńskiego IV.

 • Dekret Erygujący

  Dekret erygujący wszedł w życie 8 września 1999 roku i tego dnia, w Święto Narodzenia Najświętszej Marii Panny, jako mieszkańcy nowej parafii przeżywaliśmy wraz ze swoim Księdzem Proboszczem, Ryszardem Dominem, pierwszą Mszę Św. na placu przeznaczonym pod budowę kościoła.

 • Budowa Kościoła

  Kościół parafialny budowany jest przy ulicy Szubińskiej. W swej architektonicznej konstrukcji jest szczególną budowlą. W jej bryle upamiętniono scenerię, w której papież Jan Paweł II dokonał beatyfikacji Patrona.

Biuro Parafialne

czynne:

   Poniedziałek        8.30 –   9.00

                               17.00 – 17.30

   Czwartek              8.30 –   9.00

                               17.00 – 17.30

W nagłych wypadkach

o każdej porze.

 

Msze Święte

Niedziela:

  8.15 – modlitwa różańcowa  

  9.00 – przed Mszą św. o 8.45 - wypominki roczne  za zmarłych

11.00 – z udziałem dzieci przygotowujących się do               I Komunii św.

18.00 – z udziałem młodzieży przygotowującej się do Bierzmowania

Dni powszednie: 9.00 albo 18.00

W święta tzw. zniesione: 9.00, 18.00

2 Niedziela Wielkiego Postu - 8 marca 2020r.

Ogłoszenia duszpasterskie

II Niedziela Wielkiego Postu – 8 marca 2020r.

Stajemy przy ołtarzu Chrystusa, by umocnić się w wierze i nadziei. Dziś wersety Ewangelii prowadzą nas na Górę Tabor; Górę Przemienienia się Chrystusa wobec wybranych uczniów. To objawienie się chwały Pana przypomina nam o wieczności, która jest naszym ostatecznym przeznaczeniem. Niech stanie się zaczynem naszej przemiany w Chrystusie i sprawi, że życie z Nim w chwale stanie się największym pragnieniem nas wszystkich.

 1. W drugą niedzielę Wielkiego Postu, nazwaną Niedzielą „Ad Gentes”, przeżywamy Dzień Modlitwy, Postu i Solidarności z Misjonarzami, pod hasłem „Eucharystia i misje”. Otaczajmy naszą modlitwą misyjne dzieło Kościoła, prosząc Pana o światło i moce Ducha Świętego dla kapłanów, osób konsekrowanych i misjonarzy świeckich. Dzisiaj również wspieramy naszymi ofiarami wszystkie dobre dzieła, jakie misjonarze prowadzą w Afryce, Azji i Oceanii, Ameryce Środkowej i Południowej.
 2. W okresie Wielkiego Postu zachęcam do uczestnictwa w nabożeństwach Drogi Krzyżowej i Gorzkich Żali, za udział w których możemy uzyskać odpust zupełny. Gorzkie Żale w każdą niedzielę o godz. 17.30, Droga Krzyżowa w piątki: o godz. 18.00 dla dorosłych, młodzieży i dzieci.
 3. Rekolekcje Wielkopostne w naszej parafii rozpoczną się w III Niedzielę Wielkiego Postu, 15 marca. Poprowadzi je o. Wojciech Bieszke, redemptorysta. Program rekolekcji wywieszony jest w gablocie przed kościołem.
 4. W piątek, 13 marca, przypada 7. rocznica wyboru papieża Franciszka na stolicę Piotrową. Powierzajmy go Bożej Opatrzności oraz opiece Matki Najświętszej w naszych osobistych modlitwach, aby bezpiecznie zdołał przeprowadzić Kościół przez burzliwe współczesne czasy.
 5. W niedzielę, 1 marca, w czasie Mszy św., w ramach kolekty budowlanej zbieraliśmy ofiary na realizację płatności za wykonane prace związane z wystrojem wnętrza kościoła w przygotowaniu na uroczystość konsekracji. Zebraliśmy kwotę: 4.273,-zł. Bóg zapłać wszystkim za złożone ofiary.
 6. W niedzielę, 15 marca, w czasie Mszy św., kolekta budowlana.
 7. W niedzielę, 8 marca, o godz. 15.00 w salce duszpasterskiej w domu parafialnym, spotkanie dla młodzieży klas ósmych w ramach przygotowania do sakramentu Bierzmowania.
 8. Od I Niedzieli Wielkiego Postu msza św. wieczorna w niedzielę o godz. 18.15, aby umożliwić dojazd i uczestnictwo we mszy św. parafianom mieszkającym na osiedlu „Glinki”.
 9. Rozpoczął się czas spowiedzi wielkanocnej, który potrwa do niedzieli Zesłania Ducha Świętego. Zachęcam do skorzystania z sakramentu pojednania i pokuty. Okazja do spowiedzi pół godziny przed każdą Mszą św.
 10. W okresie Wielkiego Postu po raz kolejny organizujemy pomoc dla najbardziej potrzebujących rodzin naszej parafii. Ofiary na ten cel możemy składać do skarbonki, która znajduje się przy wyjściu z kościoła.
 11. Serdecznie zachęcamy do obejrzenia filmu „Zieja”, który 13 marca wchodzi do kin. Jest to film o niezwykłym kapłanie, także kapelanie wojskowym podczas wojny polsko-rosyjskiej w 1920 roku oraz naczelnym kapelanie Szarych Szeregów w czasie Powstania Warszawskiego i współzałożycielu KORu, inwigilowanym przez służbę bezpieczeństwa PRL. Co było najważniejsze w jego życiu - Ewangelia i wypływające z niej credo życiowe ks. Ziei: ”nie zabijaj nigdy nikogo”. Wyjątkowo interesujący film, który poprzez niezwykłą postawę bohatera, ukazuje najważniejsze wydarzenia w historii Polski wieku XX, w tym rolę Kościoła, bez którego nie bylibyśmy wolnym krajem. Nie byłoby wolnej Polski, gdyby nie Jan Paweł II, Prymas Tysiąclecia kard. Stefan Wyszyński, także ks. Jan Zieja bohater filmu oraz wielu kapłanów, o których nawet nie wiemy.
  Film został zrealizowany przez Telewizję Polską oraz Wytwórnię Filmów Dokumentalnych przy współfinansowaniu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Sakrament małżeństwa pragną zawrzeć

 1. Sylwester Zaworski, zw. cywilny; z tutejszej Parafii
    Marta Anna Zaworska, z d. Figura, zw. cywilny; z tutejszej Parafii