• Jan Paweł II w Toruniu

  Dnia 7 czerwca 1999 roku Ojciec Święty Jan Paweł II podczas swojej wizyty w Toruniu beatyfikował księdza Stefana Frelichowskiego

 • Powstanie Parafii

  Dekretem Biskupa Toruńskiego z 31 sierpnia 1999 roku z macierzystych parafii Apostołów Piotra i Pawła (Toruń Podgórz) oraz Najświętszego Serca Pana Jezusa (Mała Nieszawka) zostaje wydzielona nowa parafia p.w. Błogosławionego Księdza Stefana Wincentego Frelichowskiego.

 • Parafia

  To pierwsza parafia wśród wspólnot Kościoła Powszechnego, pod wezwaniem Błogosławionego Księdza Stefana Wincentego Frelichowskiego. Nowa parafia należy do dekanatu toruńskiego IV.

 • Dekret Erygujący

  Dekret erygujący wszedł w życie 8 września 1999 roku i tego dnia, w Święto Narodzenia Najświętszej Marii Panny, jako mieszkańcy nowej parafii przeżywaliśmy wraz ze swoim Księdzem Proboszczem, Ryszardem Dominem, pierwszą Mszę Św. na placu przeznaczonym pod budowę kościoła.

 • Budowa Kościoła

  Kościół parafialny budowany jest przy ulicy Szubińskiej. W swej architektonicznej konstrukcji jest szczególną budowlą. W jej bryle upamiętniono scenerię, w której papież Jan Paweł II dokonał beatyfikacji Patrona.

Biuro Parafialne

czynne:

   Poniedziałek        8.30 –   9.00

                               17.00 – 17.30

   Czwartek              8.30 –   9.00

                               17.00 – 17.30

W nagłych wypadkach

o każdej porze.

 

Msze Święte

Niedziela:

  8.15 – modlitwa różańcowa  

  9.00 – przed Mszą św. o 8.45 - wypominki roczne  za zmarłych

11.00 – z udziałem dzieci przygotowujących się do               I Komunii św.

18.00 – z udziałem młodzieży przygotowującej się do Bierzmowania

Dni powszednie: 9.00 albo 18.00

W święta tzw. zniesione: 9.00, 18.00

4 Niedziela Wielkiego Postu - 22 marca 2020r.

Ogłoszenia duszpasterskie

IV Niedziela Wielkiego Postu – 22 marca 2020r.

Dzisiejsza, czwarta niedziela Wielkiego Postu zwana jest niedzielą radości, od łacińskiego słowa: „laetare”, którym rozpoczyna się antyfona na wejście. Radość w Wielkim Poście nie wypływa z faktu, że kończy się okres pokuty, lecz w połowie tego okresu Kościół chce nam przypomnieć, że mimo doświadczanych trudności mamy się radować z nadchodzącego zbawienia.

 1. Czas, który przeżywamy w związku z epidemią koronawirusa, ma wiele obliczy. Solidaryzujemy się z chorymi i objętymi kwarantanną. Niewątpliwie jest to czas, w którym wszyscy wzajemnie mobilizujemy się do odpowiedzialności za siebie i za innych. Dlatego ograniczyliśmy wyjścia z domu i podporządkowujemy się zaleceniom władz państwowych, sanitarnych i kościelnych, które podejmują trudne decyzje. W związku z tym zachęcam do następujących praktyk duchowych w tygodniu: 
  - codziennie od godz. 8.00 w kruchcie kościoła będzie można podjąć indywidualną modlitwę, 
  - codziennie od godz. 17.00 adoracja Najświętszego Sakramentu z codzienną modlitwą w intencji osób chorych, lekarzy, personelu medycznego i służb sanitarnych oraz wygaśnięcia epidemii koronawirusa, 
  - codziennie od godz. 17.00 okazja do spowiedzi św.
 2. Jest to również czas swoistych rekolekcji. Jeśli angażujemy się w bardziej intensywną modlitwę, to ona zawsze jest związana z wezwaniem do osobistego nawrócenia, które zresztą wpisane jest w przeżywanie wielkiego postu. Trzeba nam intensywnie wsłuchiwać się w Boże natchnienia, które mogą pokazać w naszym życiu obszary wymagające radykalnego nawrócenia. Jakie znaczenie miałaby modlitwa, gdyby nie prowadziła do nawrócenia? Może warto wykorzystać ten czas również dla osobistego nawrócenia.
 3. Rekolekcje wielkopostne w TVP. Dzięki życzliwości Telewizji Polskiej oraz dyspozycyjności Ojca Jacka Salija OP, TVP3 w pasmie ogólnopolskim nadawać będzie „Rekolekcje z dominikaninem Jackiem Salijem”. Nauki będą emitowane o godzinie 20.40 w dniach 25, 26 i 27 marca br. (środa, czwartek, piątek), zaraz po transmisji Mszy Świętej z Jasnej Góry. Długość poszczególnych odcinków przewidywana jest na 20 minut.
 4. W środę, 25 marca, przypada uroczystość Zwiastowania Pańskiego. Uroczystość tę obchodzimy w Kościele także jako Dzień Świętości Życia oraz Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Życie – wielki dar Stwórcy jest święte od poczęcia w łonie matki aż do naturalnej śmierci, domaga się uszanowania i obrony.
 5. Gorzkie Żale w każdą niedzielę o godz. 17.30, Droga Krzyżowa w piątki: o godz. 18.00 dla dorosłych, młodzieży i dzieci.
 6. W niedzielę, 29 marca, w czasie Mszy św., kolekta budowlana.
 7. W związku z nadzwyczajną sytuacją spotkania dla młodzieży szkół średnich i klas ósmych w ramach przygotowania do sakramentu Bierzmowania zostają zawieszone do odwołania.
 8. Od I Niedzieli Wielkiego Postu msza św. wieczorna w niedzielę o godz. 18.15, aby umożliwić dojazd i uczestnictwo we mszy św. parafianom mieszkającym na osiedlu „Glinki”.
 9. Rozpoczął się czas spowiedzi wielkanocnej, który potrwa do niedzieli Zesłania Ducha Świętego. Zachęcam do skorzystania z sakramentu pojednania i pokuty. Okazja do spowiedzi pół godziny przed każdą Mszą św.

Sakrament małżeństwa pragną zawrzeć

 1. Sylwester Zaworski, zw. cywilny; z tutejszej Parafii
    Marta Anna Zaworska, z d. Figura, zw. cywilny; z tutejszej Parafii
 2. Sławomir Paczkowski, st. wolny; z Parafii Chrystusa Króla w Jabłonowie Pomorskim
    Marta Góra, st. wolny; z tutejszej Parafii