• Jan Paweł II w Toruniu

  Dnia 7 czerwca 1999 roku Ojciec Święty Jan Paweł II podczas swojej wizyty w Toruniu beatyfikował księdza Stefana Frelichowskiego

 • Powstanie Parafii

  Dekretem Biskupa Toruńskiego z 31 sierpnia 1999 roku z macierzystych parafii Apostołów Piotra i Pawła (Toruń Podgórz) oraz Najświętszego Serca Pana Jezusa (Mała Nieszawka) zostaje wydzielona nowa parafia p.w. Błogosławionego Księdza Stefana Wincentego Frelichowskiego.

 • Parafia

  To pierwsza parafia wśród wspólnot Kościoła Powszechnego, pod wezwaniem Błogosławionego Księdza Stefana Wincentego Frelichowskiego. Nowa parafia należy do dekanatu toruńskiego IV.

 • Dekret Erygujący

  Dekret erygujący wszedł w życie 8 września 1999 roku i tego dnia, w Święto Narodzenia Najświętszej Marii Panny, jako mieszkańcy nowej parafii przeżywaliśmy wraz ze swoim Księdzem Proboszczem, Ryszardem Dominem, pierwszą Mszę Św. na placu przeznaczonym pod budowę kościoła.

 • Budowa Kościoła

  Kościół parafialny budowany jest przy ulicy Szubińskiej. W swej architektonicznej konstrukcji jest szczególną budowlą. W jej bryle upamiętniono scenerię, w której papież Jan Paweł II dokonał beatyfikacji Patrona.

Biuro Parafialne

czynne:

   Poniedziałek        8.30 –   9.00

                               17.00 – 17.30

   Czwartek              8.30 –   9.00

                               17.00 – 17.30

W nagłych wypadkach

o każdej porze.

 

Msze Święte

Niedziela:

  8.15 – modlitwa różańcowa  

  9.00 – przed Mszą św. o 8.45 - wypominki roczne  za zmarłych

11.00 – z udziałem dzieci przygotowujących się do               I Komunii św.

18.00 – z udziałem młodzieży przygotowującej się do Bierzmowania

Dni powszednie: 9.00 albo 18.00

W święta tzw. zniesione: 9.00, 18.00

Niedziela Palmowa czyli Męki Pańskiej - 5 kwietnia 2020r.

Ogłoszenia duszpasterskie

Niedziela Palmowa czyli Męki Pańskiej – 5 kwietnia 2020r.

 1. Przed nami Wielki Tydzień, a w nim Triduum Paschalne, które stanowi serce Roku Liturgicznego. Nikt nie ma wątpliwości, że te święta od strony zewnętrznej będą wyglądały zupełnie inaczej. Stan epidemii i ograniczenie zgromadzeń do 5 osób sprawia, że większość z nas nie będzie mogła wziąć udziału w wydarzeniach liturgicznych. Nie będzie również bogatej zewnętrznej oprawy Triduum Paschalnego, która przynosiła wiele wzruszeń i pomagała w docieraniu sercem do celebrowanych tajemnic śmierci i zmartwychwstania Pana Jezusa. Tym razem ta sama tajemnica będzie celebrowana przez nas wszystkich w ogołoceniu ze znaków zewnętrznych. Będzie to jednak ta sama tajemnica. Wszystkim życzę wielkiej wiary, by radość ze zwycięstwa Zmartwychwstałego Pana celebrować w swoich sercach i domach rodzinnych.
 2. Przełożeni Kościoła stają dzisiaj wobec bardzo trudnych i bolesnych decyzji. Biskup Toruński postanowił, że w Diecezji Toruńskiej obchody Niedzieli Palmowej i Triduum Paschalnego będą obchodzone przy zamkniętych drzwiach kościoła bez udziału wiernych. „Tę wyjątkowo trudną decyzję podejmujemy, by nie doprowadzić do konieczności wypraszania wiernych z kościoła dla zachowania (…) dozwolonej liczby uczestników” – napisał w komunikacie. Trzeba dodać: zwłaszcza w dużych parafiach wybranie grupy 5 osób, które mogłyby wziąć udział w celebracji w kościele, rodzi sytuację trudną do wyobrażenia. Zdaję sobie sprawę, że decyzja ta, bardzo bolesna dla kapłanów, bólem napełnia wielu parafian.
 3. WIELKI CZWARTEK: Msza św. Wieczerzy Pańskiej będzie odprawiona o godz. 18.00 bez udziału wiernych. W kościele będzie mogło przebywać maksymalnie 5 osób.
 4. WIELKI PIĄTEK: Liturgia Męki Pańskiej będzie odprawiona o godz. 18.00 bez udziału wiernych. Kościół będzie otwarty w godz. 8.00-17.00. W kościele będzie mogło przebywać maksymalnie 5 osób.
 5. WIELKA SOBOTA: Jest to dzień ciszy i modlitwy. Kościół będzie otwarty w godz. 09.00-17.00. W kościele będzie mogło przebywać maksymalnie 5 osób. W tym roku nie będzie w kościele błogosławieństwa pokarmów na stół wielkanocny. Zachęcam, by w każdej rodzinie w poranek wielkanocny zostało przeprowadzone Błogosławieństwo stołu. Tekst Błogosławieństwa zamieszczony jest na str. internetowej parafii. Liturgia Wigilii Paschalnej będzie odprawiona w sobotę o godz. 20.00 w kościele bez udziału wiernych.
 6. W związku z tym zachęcam do następujących praktyk duchowych w Wielkim Tygodniu; od Wielkiego Poniedziałku do Wielkiej Środy:
  - codziennie od godz. 8.00 w kruchcie kościoła będzie można podjąć indywidualną modlitwę,

  - codziennie do od godz. 17.00 adoracja Najświętszego Sakramentu z modlitwą za wstawiennictwem bł. Stefana Wincentego Frelichowskiego w intencji osób chorych, lekarzy, personelu medycznego i służb sanitarnych oraz wygaśnięcia epidemii koronawirusa,
  - codziennie od godz. 17.30 indywidualna cicha adoracja Najświętszego Sakramentu- codziennie od godz. 17.30 spowiedź św.
 7. Odwiedziny chorych z posługą sakramentalną przed świętami odbędą się wyłącznie na wyraźne życzenie.
 8. W związku z nadzwyczajną sytuacją Bierzmowanie młodzieży szkół średnich, planowane na 21 kwietnia br., jest odwołane. Nowy termin zostanie podany po uzgodnieniu z księdzem Biskupem.
 9. W związku z nadzwyczajną sytuacją Uroczystość I Komunii św., planowana na 30 maja br., jest przeniesiona na 12 września br.
 10. Czas spowiedzi wielkanocnej potrwa do niedzieli Zesłania Ducha Świętego. Zachęcam do skorzystania z sakramentu pojednania i pokuty. Spowiedź pół godziny przed każdą Mszą św.

Sakrament małżeństwa pragną zawrzeć

 1. Przemysław Paczkowski, st. wolny; z Parafii Wniebowzięcia NMP w Toruniu
    Agnieszka Szynal, st. wolny; z tutejszej Parafii