• Jan Paweł II w Toruniu

  Dnia 7 czerwca 1999 roku Ojciec Święty Jan Paweł II podczas swojej wizyty w Toruniu beatyfikował księdza Stefana Frelichowskiego

 • Powstanie Parafii

  Dekretem Biskupa Toruńskiego z 31 sierpnia 1999 roku z macierzystych parafii Apostołów Piotra i Pawła (Toruń Podgórz) oraz Najświętszego Serca Pana Jezusa (Mała Nieszawka) zostaje wydzielona nowa parafia p.w. Błogosławionego Księdza Stefana Wincentego Frelichowskiego.

 • Parafia

  To pierwsza parafia wśród wspólnot Kościoła Powszechnego, pod wezwaniem Błogosławionego Księdza Stefana Wincentego Frelichowskiego. Nowa parafia należy do dekanatu toruńskiego IV.

 • Dekret Erygujący

  Dekret erygujący wszedł w życie 8 września 1999 roku i tego dnia, w Święto Narodzenia Najświętszej Marii Panny, jako mieszkańcy nowej parafii przeżywaliśmy wraz ze swoim Księdzem Proboszczem, Ryszardem Dominem, pierwszą Mszę Św. na placu przeznaczonym pod budowę kościoła.

 • Budowa Kościoła

  Kościół parafialny budowany jest przy ulicy Szubińskiej. W swej architektonicznej konstrukcji jest szczególną budowlą. W jej bryle upamiętniono scenerię, w której papież Jan Paweł II dokonał beatyfikacji Patrona.

Biuro Parafialne

czynne:

   Poniedziałek        8.30 –   9.00

                               17.00 – 17.30

   Czwartek              8.30 –   9.00

                               17.00 – 17.30

W nagłych wypadkach

o każdej porze.

 

Msze Święte

Niedziela:

  8.15 – modlitwa różańcowa  

  9.00 – przed Mszą św. o 8.45 - wypominki roczne  za zmarłych

11.00 – z udziałem dzieci przygotowujących się do               I Komunii św.

18.00 – z udziałem młodzieży przygotowującej się do Bierzmowania

Dni powszednie: 9.00 albo 18.00

W święta tzw. zniesione: 9.00, 18.00

3 Niedziela Adwentu – 13 grudnia 2020r.

Ogłoszenia duszpasterskie

III Niedziela Adwentu – 13 grudnia 2020r.

 1. „Cud nad cudami” to temat tegorocznych spotkań adwentowych, które przybliżą tajemnicę Mszy Świętej i jak w niej pobożnie uczestniczyć. Na roraty, sprawowane w naszym kościele codziennie o godz. 18.00, zapraszam dzieci, młodzież i dorosłych.
 2. W tę niedzielę, 13 grudnia, przypada dzień modlitw za ofiary stanu wojennego. W kolejną rocznicę Stanu Wojennego w Polsce odbędzie się akcja „Ofiarom stanu wojennego. Zapal światło wolności”, która polega na postawieniu w oknie 13 grudnia o godzinie 19:30 zapalonej świecy. Jest to nawiązanie do historycznych gestów św. Jana Pawła II i Ronalda Raegana, prezydenta USA, którzy 13 grudnia 1981 r. w taki sposób – w Pałacu Apostolskim i w Białym Domu – wyrazili swój sprzeciw wobec polityki władz komunistyczny w Polsce. Akcję promuje IPN przy wsparciu abp. Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski.
 3. W trzecim tygodniu adwentu - w środę, piątek i sobotę - przypadają kwartalne dni modlitw o życie chrześcijańskie rodzin.
 4. Od dnia 17 grudnia rozpoczyna się druga część adwentu przeznaczona na bezpośrednie przygotowanie Kościoła do świętowania Narodzenia Pańskiego.
 5. W związku z pandemią nie będzie w naszej parafii tradycyjnego dnia spowiedzi świętej adwentowej. Począwszy od dnia jutrzejszego zachęcam do skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania od poniedziałku do soboty w godz. 1730-1800oraz w niedzielę pół godziny przed każdą Mszą św. Posługą w konfesjonale każdego dnia służy także ks. Edward Węgrzyn, werbista, przebywający w naszej parafii na urlopie.Proszę, aby nie odkładać spowiedzi na ostatnie dni adwentu, by w okresie przedświątecznym nie przekraczać limitu osób przebywających w kościele i umożliwić wszystkim zachowanie wymaganego reżimu sanitarnego.
 6. W Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP, 8 grudnia, został opublikowany list apostolski „Patris corde”, w którym Ojciec Święty ogłosił Rok św. Józefa. List poświęcony jest osobie św. Józefa, który został ukazany jako ojciec i wzorzec ojcostwa. Penitencjaria Apostolska ogłosiła „Z Rokiem św. Józefa, który potrwa przez następne 12 miesięcy związany jest dar specjalnych odpustów. Dar odpustu zupełnego można otrzymać pod zwykłymi warunkami. Do zwykłych warunków należą: spowiedź sakramentalna, komunia eucharystyczna oraz modlitwa w intencjach Ojca Świętego. (…) W obecnej sytuacji publicznego zagrożenia zdrowia, rozszerza się dar odpustu zupełnego w sposób szczególny na osoby w podeszłym wieku, na chorych, umierających i wszystkich tych, którzy z usprawiedliwionych racji nie mogą wyjść z domu, a którzy odrywając się w duchu od wszelkiego grzechu oraz z intencją wypełnienia, gdy tylko to będzie możliwe, zwykłych warunków, odmówią w domu lub tam, gdzie zatrzymuje ich przeszkoda, akt pobożności na cześć Świętego Józefa, pocieszyciela chorych i Patrona Dobrej Śmierci, ofiarując z ufnością Bogu boleści i niedogodności własnego życia.”
 7. Bóg zapłać wszystkim za złożone ofiary w niedzielę, 6 grudnia, w ramach kolekty budowlanej.
 8. W niedzielę, 20 grudnia, w czasie Mszy św.kolekta budowlana.
 9. W tym roku z racji nadzwyczajnej sytuacji opłatki są do nabycia w zakrystii i w biurze parafialnym. Ofiary z opłatków przeznaczone są na zapłacenie należności za wykonane dotychczas prace przy kościele.
 10. W ramach Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom są rozprowadzane świece na stół wigilijny. Ceny świec: mała – 6,50-zł; duża – 15,-zł.
 11. W tym miesiącu wizyta duszpasterska u chorych z posługą sakramentalną przed świętami po wcześniejszym telefonicznym uzgodnieniu wizyty.
 12. W każdą niedzielę na Mszy św. o godz. 11.00 spotkanie dla dzieci klas trzecich, przygotowujących się do uroczystej I Komunii św. Po Mszy św. omówienie z rodzicami bieżących spraw.
 13. W związku z wprowadzeniem nowych obostrzeń sanitarnych, wynikających ze wzrostu zakażeń koronawirusem, biskup toruński Wiesław Śmigiel udziela dyspensy od uczestnictwa we Mszy św. w niedziele i święta.
 14. Zarówno w kościołach i kaplicach jak i w przestrzeni publicznej, do odwołania istnieje obowiązek zakrywania ust i nosa z wyłączeniem kapłanów sprawujących kult.W związku ze zmianą obostrzeń epidemicznych w naszej świątyni w nabożeństwach może uczestniczyć 70 osób.
 15. Za pośrednictwem Konferencji Episkopatu Polski, Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej, zwraca się z gorącym apelem do wszystkich osób, które przeszły chorobę COVID-19 o oddawanie osocza. Jak czytamy w Apelu „Badania naukowe potwierdzając, że osocze ozdrowieńców, podane we wczesnej fazie choroby, może zmniejszyć ryzyko zgonu […]. Dawcą może być każdy ozdrowieniec. Wystarczy zgłosić się – nie wcześniej niż po miesiącu od wyzdrowienia – do regionalnego centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa […]”. Wszystkim, którzy pozytywnie odpowiedzą na Apel serdecznie dziękujemy.