• Jan Paweł II w Toruniu

  Dnia 7 czerwca 1999 roku Ojciec Święty Jan Paweł II podczas swojej wizyty w Toruniu beatyfikował księdza Stefana Frelichowskiego

 • Powstanie Parafii

  Dekretem Biskupa Toruńskiego z 31 sierpnia 1999 roku z macierzystych parafii Apostołów Piotra i Pawła (Toruń Podgórz) oraz Najświętszego Serca Pana Jezusa (Mała Nieszawka) zostaje wydzielona nowa parafia p.w. Błogosławionego Księdza Stefana Wincentego Frelichowskiego.

 • Parafia

  To pierwsza parafia wśród wspólnot Kościoła Powszechnego, pod wezwaniem Błogosławionego Księdza Stefana Wincentego Frelichowskiego. Nowa parafia należy do dekanatu toruńskiego IV.

 • Dekret Erygujący

  Dekret erygujący wszedł w życie 8 września 1999 roku i tego dnia, w Święto Narodzenia Najświętszej Marii Panny, jako mieszkańcy nowej parafii przeżywaliśmy wraz ze swoim Księdzem Proboszczem, Ryszardem Dominem, pierwszą Mszę Św. na placu przeznaczonym pod budowę kościoła.

 • Budowa Kościoła

  Kościół parafialny budowany jest przy ulicy Szubińskiej. W swej architektonicznej konstrukcji jest szczególną budowlą. W jej bryle upamiętniono scenerię, w której papież Jan Paweł II dokonał beatyfikacji Patrona.

Biuro Parafialne

czynne:

   Poniedziałek        8.30 –   9.00

                               17.00 – 17.30

   Czwartek              8.30 –   9.00

                               17.00 – 17.30

W nagłych wypadkach

o każdej porze.

 

Msze Święte

Niedziela:

  8.15 – modlitwa różańcowa  

  9.00 – przed Mszą św. o 8.45 - wypominki roczne  za zmarłych

11.00 – z udziałem dzieci przygotowujących się do               I Komunii św.

18.00 – z udziałem młodzieży przygotowującej się do Bierzmowania

Dni powszednie: 9.00 albo 18.00

W święta tzw. zniesione: 9.00, 18.00

4 Niedziela Adwentu – 20 grudnia 2020r.

Ogłoszenia duszpasterskie

IV Niedziela Adwentu – 20 grudnia 2020r.

 1. Dziś w IV niedzielę Adwentu nasze adwentowe oczekiwanie dosięga szczytu. Jako pielgrzymi wiary spieszymy ku tej Nocy, kiedy objawi się chwała naszego Pana. Msze św. roratnie do środy o godz. 18.00. W czwartek, 24 grudnia, o godz. 9.00 ostatnia Msza św. roratnia.
 2. Zanim zasiądziemy do wieczerzy, zadbajmy nie tylko o zachowanie tradycji postnego posiłku, lecz przede wszystkim, przez wspólną modlitwę, czytanie opisu narodzenia z Ewangelii św. Łukasza oraz łamanie się opłatkiem, stwórzmy w swoich domach przestrzeń, by Bóg mógł zagościć w naszym życiu.Przy wigilijnym stole pamiętajmy o ludziach biednych i samotnych. Utrwalone w naszej tradycji dodatkowe miejsce wcale nie musi pozostać puste. Niech czas Bożego narodzenia będzie przepełniony chrześcijańską wzajemną życzliwością i dobrocią. Pamięcią obejmijmy również tych, którzy już od nas odeszli do domu Ojca, a żyli z nami, kochali nas i dla nas się trudzili. Po wieczerzy wigilijnej w naszych rodzinach zapraszam do świątyni na Pasterkę o godz. 24.00.
 3. W uroczystość Bożego Narodzenia i w drugi dzień świąt Bożego Narodzenia, święto świętego Szczepana, Msze Święte sprawowane będą według porządku niedzielnego o godz.: 9.00, 11.00 i 18.00.
 4. W Niedzielę Świętej Rodziny: Jezusa, Maryi i Józefa, 27 grudnia, w czasie mszy św. będziemy się modlić za rodziny naszej parafii, małżonkowie będą mogli odnowić przyrzeczenia małżeńskie.
 5. W związku z obostrzeniami odwiedziny duszpasterskie, zwane kolędą, nie odbędą się w formie tradycyjnej. Pragnę spotkać się z Wami, Drodzy Parafianie, w naszej świątyni na wspólnym kolędowaniu przy żłóbku. Każde spotkanie przeżyjemy uczestnicząc we Mszy Świętej o godz. 18.00, w czasie której będziemy wypraszać dla Waszych domów i rodzin Boże błogosławieństwo. Msze św. w tej intencji będą sprawowane w miesiącu styczniu w dni powszednie według porządku podanego w ogłoszeniach umieszczonych w gablocie przed kościołem i na stronie internetowej naszej parafii. Szczegółowe informacje zostaną podane w następną niedzielę, 27 grudnia br.
 6. Zachęcam do skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania w dni powszednie w godz. 1730-1800 oraz w niedzielę pół godziny przed każdą Mszą św. Posługą wkonfesjonale każdego dnia służy także ks. Edward Węgrzyn, werbista, przebywający w naszej parafii na urlopie.Proszę, aby nie odkładać spowiedzi na ostatnie dni adwentu, by w okresie przedświątecznym nie przekraczać limitu osób przebywających w kościele i umożliwić wszystkim zachowanie wymaganego reżimu sanitarnego.
 7. W tym roku z racji nadzwyczajnej sytuacji opłatki są do nabycia w zakrystii i w biurze parafialnym. Ofiary z opłatków przeznaczone są na zapłacenie należności za wykonane dotychczas prace przy kościele.
 8. Są jeszcze do nabycia świece, dochód z ich sprzedaży przeznaczony jest na Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom. Ceny świec: mała – 6,50-zł; duża – 15,-zł.
 9. W tym miesiącu wizyta duszpasterska u chorych z posługą sakramentalną przed świętami po wcześniejszym telefonicznym uzgodnieniu wizyty.
 10. Bóg zapłać wszystkim ofiarodawcom za złożone dary w ramach kolekty budowlanej.
 11. W związku z wprowadzeniem nowych obostrzeń sanitarnych, wynikających ze wzrostu zakażeń koronawirusem, biskup toruński Wiesław Śmigiel udziela dyspensy od uczestnictwa we Mszy św. w niedziele i święta.
 12. Zarówno w kościołach i kaplicach jak i w przestrzeni publicznej, do odwołania istnieje obowiązek zakrywania ust i nosa z wyłączeniem kapłanów sprawujących kult.W związku ze zmianą obostrzeń epidemicznych w naszej świątyni w nabożeństwach może uczestniczyć 70 osób.