• Jan Paweł II w Toruniu

  Dnia 7 czerwca 1999 roku Ojciec Święty Jan Paweł II podczas swojej wizyty w Toruniu beatyfikował księdza Stefana Frelichowskiego

 • Powstanie Parafii

  Dekretem Biskupa Toruńskiego z 31 sierpnia 1999 roku z macierzystych parafii Apostołów Piotra i Pawła (Toruń Podgórz) oraz Najświętszego Serca Pana Jezusa (Mała Nieszawka) zostaje wydzielona nowa parafia p.w. Błogosławionego Księdza Stefana Wincentego Frelichowskiego.

 • Parafia

  To pierwsza parafia wśród wspólnot Kościoła Powszechnego, pod wezwaniem Błogosławionego Księdza Stefana Wincentego Frelichowskiego. Nowa parafia należy do dekanatu toruńskiego IV.

 • Dekret Erygujący

  Dekret erygujący wszedł w życie 8 września 1999 roku i tego dnia, w Święto Narodzenia Najświętszej Marii Panny, jako mieszkańcy nowej parafii przeżywaliśmy wraz ze swoim Księdzem Proboszczem, Ryszardem Dominem, pierwszą Mszę Św. na placu przeznaczonym pod budowę kościoła.

 • Budowa Kościoła

  Kościół parafialny budowany jest przy ulicy Szubińskiej. W swej architektonicznej konstrukcji jest szczególną budowlą. W jej bryle upamiętniono scenerię, w której papież Jan Paweł II dokonał beatyfikacji Patrona.

Biuro Parafialne

czynne:

   Poniedziałek        8.30 –   9.00

                               17.00 – 17.30

   Czwartek              8.30 –   9.00

                               17.00 – 17.30

W nagłych wypadkach

o każdej porze.

 

Msze Święte

Niedziela:

  8.15 – modlitwa różańcowa  

  9.00 – przed Mszą św. o 8.45 - wypominki roczne  za zmarłych

11.00 – z udziałem dzieci przygotowujących się do               I Komunii św.

18.00 – z udziałem młodzieży przygotowującej się do Bierzmowania

Dni powszednie: 9.00 albo 18.00

W święta tzw. zniesione: 9.00, 18.00

2 Niedziela Wlk. Postu - 17 marca 2019

Ogłoszenia duszpasterskie

II Niedziela Wielkiego Postu – 17 marca 2019r.

Ewangelia opisuje przemienienie Chrystusa na górze Tabor. Naszym Taborem, na który może­my wejść każdego dnia, jest Eucharystia. Biała hostia wznoszona przez kapłana i wino, to - po słowach modlitwy konsekracyjnej - przemienio­ny Chrystus. Choć naszymi zmysłami nie jeste­śmy w stanie uchwycić tej tajemnicy, to jednak, dzięki działaniu Bożej łaski, wierzymy, że Jezus staje pośród nas naprawdę. Wielki Post jest do­brą okazją do tego, by ożywić w sobie pragnie­nie Eucharystii - pokarmu dającego życie.

 1. Dzisiejsza, druga niedziela wielkiego postu, nazwana Niedzielą „Ad Gentes”, jest dniem solidarności, modlitwy, postu i ofiar dla misjonarek i misjonarzy z Polski, którzy w krajach misyjnych dają świadectwo Chrystusowi i budują Kościół. W tym roku przeżywamy tę niedzielę pod hasłem – „Misjonarze mocni Duchem”. Tradycyjnie już – za zgodą Konferencji Episkopatu Polski we wszystkich Kościołach naszego kraju – zbierane będą do puszek ofiary przeznaczone na pomoc polskim misjonarzom pracującym na wszystkich kontynentach.
 2. W tę niedzielę, 17 marca, w czasie Mszy św. kolekta budowlana.
 3. We wtorek, 19 marca, Kościół będzie obchodził uroczystość świętego Józefa, Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny i opiekuna Pana Jezusa. W modlitwach swoich pamiętajmy również o księdzu Biskupie Józefie Szamockim, który tego dnia obchodzi imieniny.
 4. W okresie Wielkiego Postu zachęcam do uczestnictwa w nabożeństwach Drogi Krzyżowej i Gorzkich Żali, za udział w których możemy uzyskać odpust zupełny. Gorzkie Żale w każdą niedzielę o godz. 17.15, Droga Krzyżowa w piątki: dla dzieci o godz. 17.00, a o godz. 18.30 dla dorosłych i młodzieży.
 5. W przyszłą niedzielę, 24 marca, III Niedzielę Wielkiego Postu, w naszej parafii rozpoczną się rekolekcje Wielkopostne. Poprowadzi je Zbigniew Ptak, paulin.
 6. Rozpoczął się czas spowiedzi wielkanocnej,który potrwa do niedzieli Zesłania Ducha Świętego. Okazja do spowiedzi pół godziny przed każdą Mszą św.
 7. W okresie Wielkiego Postu po raz kolejny organizujemy pomoc dla najbardziej potrzebujących rodzin naszej parafii. Ofiary na ten cel możemy składać do skarbonki, która znajduje się przy wyjściu z kościoła.
 8. Spotkania formacyjne dla młodzieży przygotowującej się do sakramentu Bierzmowania odbywają się w salce duszpasterskiej: w niedzielę o godz. 16.00, w środę o godz. 19.00.
 9. W miesiącach poprzedzających konsekrację naszego kościoła zawieszamy spotkania formacyjne grup i wspólnot parafialnych. Naszą uwagę skupiamy na duchowym przygotowaniu całej naszej parafii do tej uroczystości. W tym czasie odbywać się będą programowe spotkania służące przygotowaniu liturgii, wystroju wnętrza kościoła i uczestnictwa parafian w poświęceniu naszego kościoła.
 10. W ramach przygotowania naszej świątyni na uroczystość konsekracji, w gablocie przed kościołem umieszczone są projekty niektórych prac wystroju wnętrza. Bóg zapłać wszystkim za ofiarowane dotychczas złote przedmioty dla wykonania złocenia krzyża i ołtarza adoracji z tabernakulum. Dziękuję również za składane ofiary na wykonanie poszczególnych prac. Zapewniam o wdzięcznej modlitwie w intencji ofiarodawców.

   Bóg powołał do wieczności z naszej wspólnoty parafialnej śp. Weronikę Szyszłow, zam. przy ul. Poznańskiej. Rodzinie zmarłej Weroniki składamy wyrazy chrześcijańskiego współczucia. W intencji śp. Weroniki będą sprawowane Msze św.: 07.04. godz. 11.30; 25.04. godz. 18.00.; 06.05. godz. 18.00; 16.05. godz. 18.00.; 28.05. godz. 18.00. 

Sakrament małżeństwa pragną zawrzeć

 1. Michał Kazimierczak, st. wolny; z Parafii św. Mikołaja w Lubanie
    Sylwia Mężykowska, st. wolny; z tutejszej Parafii