• Jan Paweł II w Toruniu

  Dnia 7 czerwca 1999 roku Ojciec Święty Jan Paweł II podczas swojej wizyty w Toruniu beatyfikował księdza Stefana Frelichowskiego

 • Powstanie Parafii

  Dekretem Biskupa Toruńskiego z 31 sierpnia 1999 roku z macierzystych parafii Apostołów Piotra i Pawła (Toruń Podgórz) oraz Najświętszego Serca Pana Jezusa (Mała Nieszawka) zostaje wydzielona nowa parafia p.w. Błogosławionego Księdza Stefana Wincentego Frelichowskiego.

 • Parafia

  To pierwsza parafia wśród wspólnot Kościoła Powszechnego, pod wezwaniem Błogosławionego Księdza Stefana Wincentego Frelichowskiego. Nowa parafia należy do dekanatu toruńskiego IV.

 • Dekret Erygujący

  Dekret erygujący wszedł w życie 8 września 1999 roku i tego dnia, w Święto Narodzenia Najświętszej Marii Panny, jako mieszkańcy nowej parafii przeżywaliśmy wraz ze swoim Księdzem Proboszczem, Ryszardem Dominem, pierwszą Mszę Św. na placu przeznaczonym pod budowę kościoła.

 • Budowa Kościoła

  Kościół parafialny budowany jest przy ulicy Szubińskiej. W swej architektonicznej konstrukcji jest szczególną budowlą. W jej bryle upamiętniono scenerię, w której papież Jan Paweł II dokonał beatyfikacji Patrona.

Biuro Parafialne

czynne:

   Poniedziałek        8.30 –   9.00

                               17.00 – 17.30

   Czwartek              8.30 –   9.00

                               17.00 – 17.30

W nagłych wypadkach

o każdej porze.

 

Msze Święte

Niedziela:

  8.15 – modlitwa różańcowa  

  9.00 – przed Mszą św. o 8.45 - wypominki roczne  za zmarłych

11.00 – z udziałem dzieci przygotowujących się do               I Komunii św.

18.00 – z udziałem młodzieży przygotowującej się do Bierzmowania

Dni powszednie: 9.00 albo 18.00

W święta tzw. zniesione: 9.00, 18.00

19 Niedziela Zwykła - 11 sierpnia 2019r.

Ogłoszenia duszpasterskie

XIX Niedziela Zwykła – 11 sierpnia 2019r.

Msza Święta, to spotkanie każdego z nas z Jezusem. On nas zaprosił do ołtarza, przygotował dla nas dar żywego słowa i pokarm swojego ciała. Jezus pragnie się dzielić z nami tym, co ma najcenniejszego – swoją miłością, obecnością i mocą. Kluczem, który otwiera serca na te Boże dary, jest wiara, jaką mamy w sobie. Tyle otrzymamy, ile wierzymy. Dlatego na początku tego eucharystycznego spotkania prośmy, by Jezus ożywił w nas wiarę i otworzył nasze serca na Jego obecność.

 1. Jutro, 12 sierpnia, zapraszam o godz. 19.00 na Apel Maryjny – Jasnogórski.
 2. Trwa sierpień, miesiąc trzeźwości. Zachęcam do wstrzemięźliwości i abstynencji od napojów alkoholowych.
 3. W czwartek, 15 sierpnia, będziemy obchodzić uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Prawdę wiary o tym, że Maryja po ziemskim życiu z ciałem i duszą została wzięta do chwały niebieskiej i wywyższona przez Pana Boga jako Królowa, ogłosił papież Pius XII w 1950 roku. Już w V wieku obchodzono bowiem w Kościele święto Wniebowzięcia właśnie 15 sierpnia. Obchód tej uroczystości rozpoczniemy już we środę, Mszą wigilijną. W Polsce ta uroczystość znana jest i obchodzona jako święto Matki Bożej Zielnej. Niech nie zabraknie w tym czasie naszej modlitwy dziękczynnej za opiekę Matki Bożej nad nami i przyszłymi pokoleniami. Tego dnia Msze św. o godz. 9.00, 11.00 i 18.00. Na każdej Mszy św. obrzęd błogosławieństwa kłosów zbóż, ziół i kwiatów. Bukiety kwiatów przygotowują panie ze wspólnoty Żywego Różańca im. Narodzenia NMP
 4. W tym dniu tradycyjnie pamięcią sięgamy również do naszej historii, aby wspominać „Cud nad Wisłą” z 1920 roku, który zadecydował o zachowaniu przez Polskę niepodległości. Pamiętajmy i polecajmy Królowej Polski losy naszego narodu.
 5. W niedzielę, 4 sierpnia, w czasie Mszy św., w ramach kolekty budowlanej zbieraliśmy ofiary na realizację płatności za wykonane prace związane z wystrojem wnętrza kościoła w przygotowaniu na uroczystość konsekracji. Zebraliśmy kwotę: 4.371,-zł. Bóg zapłaćza złożone ofiary.
 6. W niedzielę, 18 sierpnia, w czasie Mszy św., kolekta budowlana.
 7. W czasie trwania pielgrzymki pątników spieszących na Jasną Górę, swoją modlitwą wspierają uczestnicy XXXX minipielgrzymki, którzy przybędą do naszej parafii w poniedziałek, 12 sierpnia, na Mszę św. o godz. 18.00.
 8. W tym tygodniu patronują nam: 14 sierpnia – św. Maksymilian Maria Kolbe (1894-1941), polski franciszkanin, apostoł Niepokalanej, męczennik w Auschwitz; 17 sierpnia – św. Jacek (ok. 1200-1258), jeden z pierwszych polskich dominikanów, misjonarz na Rusi.
 9. Wszystkim wypoczywającym i udającym się jeszcze na wakacje życzę bezpiecznego i radosnego czasu odpoczynku.

  Bóg powołał do wieczności z naszej wspólnoty parafialnej śp. Bogusława Szotkiewicza, l. 59, zam., ul. Krętej. Rodzinie zmarłego składamy wyrazy chrześcijańskiego współczucia. Msze św. w intencji śp. Bogusława zostaną odprawione: 27.08. godz.18.00; 22.09. godz. 18.00; 01.10. godz. 18.00; 10.10. godz. 18.00; 20.10. godz. 18.00; 29.10. godz. 18.00.

Sakrament małżeństwa pragną zawrzeć

 1. Paweł Krzysztof Bartela, st. wolny; z Parafii pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Toruniu
    Paula Agnieszka Kulczyńska, st. wolny; z tutejszej Parafii
 2. Karol Mieczysław Żakowski, st. wolny; z Parafii pw. bł. Męczenników Kutnowskich w Kutnie
    Magdalena Agnieszka Wróblewska, st. wolny; z tutejszej Parafii
 3. Maksymilian Mateusz Kosowski, st. wolny; z tutejszej Parafii
    Maria Teresa Zakrzewska, wolny; z Parafii pw. św. Józefa w Toruniu