• Jan Paweł II w Toruniu

  Dnia 7 czerwca 1999 roku Ojciec Święty Jan Paweł II podczas swojej wizyty w Toruniu beatyfikował księdza Stefana Frelichowskiego

 • Powstanie Parafii

  Dekretem Biskupa Toruńskiego z 31 sierpnia 1999 roku z macierzystych parafii Apostołów Piotra i Pawła (Toruń Podgórz) oraz Najświętszego Serca Pana Jezusa (Mała Nieszawka) zostaje wydzielona nowa parafia p.w. Błogosławionego Księdza Stefana Wincentego Frelichowskiego.

 • Parafia

  To pierwsza parafia wśród wspólnot Kościoła Powszechnego, pod wezwaniem Błogosławionego Księdza Stefana Wincentego Frelichowskiego. Nowa parafia należy do dekanatu toruńskiego IV.

 • Dekret Erygujący

  Dekret erygujący wszedł w życie 8 września 1999 roku i tego dnia, w Święto Narodzenia Najświętszej Marii Panny, jako mieszkańcy nowej parafii przeżywaliśmy wraz ze swoim Księdzem Proboszczem, Ryszardem Dominem, pierwszą Mszę Św. na placu przeznaczonym pod budowę kościoła.

 • Budowa Kościoła

  Kościół parafialny budowany jest przy ulicy Szubińskiej. W swej architektonicznej konstrukcji jest szczególną budowlą. W jej bryle upamiętniono scenerię, w której papież Jan Paweł II dokonał beatyfikacji Patrona.

Biuro Parafialne

czynne:

   Poniedziałek        8.30 –   9.00

                               17.00 – 17.30

   Czwartek              8.30 –   9.00

                               17.00 – 17.30

W nagłych wypadkach

o każdej porze.

 

Msze Święte

Niedziela:

  8.15 – modlitwa różańcowa  

  9.00 – przed Mszą św. o 8.45 - wypominki roczne  za zmarłych

11.00 – z udziałem dzieci przygotowujących się do               I Komunii św.

18.00 – z udziałem młodzieży przygotowującej się do Bierzmowania

Dni powszednie: 9.00 albo 18.00

W święta tzw. zniesione: 9.00, 18.00

20 Niedziela Zwykła - 18 sierpnia 2019r.

Ogłoszenia duszpasterskie

XX Niedziela Zwykła – 18 sierpnia 2019r.

Przychodzimy dziś do świątyni, aby słuchać i patrzeć na Jezusa Chrystusa, który przewodzi nam w wierze i ją umacnia. Wsłuchując się w Jego głos, pragniemy uznać Go za naszą największą wartość, za nasz największy autorytet moralny i duchowy. Eucharystia jednoczy nas najpełniej z Chrystusem, który nam „w wierze przewodzi i ją wydoskonala”. Droga za Chrystusem jest trudna, jest to droga radykalnego nawrócenia i oczyszczenia. Chrystus zaprasza nas jednak na tę drogę, abyśmy uczestnicząc w Jego uniżeniu i śmierci, mieli również udział w Jego zmartwychwstaniu i chwale. Dzięki Eucharystii, umocnieni w wierze, pragniemy, aby ten dar był mocą dla wszystkich i dlatego zapraszamy do modlitwy, aby światło wiary było przekazywane z pokolenia na pokolenie.

 1. W tę niedzielę, 18 sierpnia, w czasie Mszy św., w ramach kolekty budowlanej zbieramy ofiary na realizację płatności za wykonane prace związane z wystrojem wnętrza kościoła w przygotowaniu na uroczystość konsekracji.
 2. W sierpniu tak często nasze myśli i modlitwy kierujemy do Matki Bożej. W ubiegłym tygodniu celebrowaliśmy jedną z największych uroczystości w Kościele: Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny. A w najbliższy czwartek, 22 sierpnia, będziemy się radowali Maryją – Królową. Od najwcześniejszych wieków Kościół wierzył w królowanie Maryi. Wiele narodów i państw obrało Maryję za swoją Królową. Także i nasz Naród, odczytując znaki czasu, powierzył Jej swoje losy. Tak uczynił właśnie król Jan Kazimierz 1 kwietnia 1656 roku w katedrze lwowskiej, dziękując za ocalenie podczas najazdu szwedzkiego. Uroczyście uznał ten fakt papież Pius XII w 1954 roku.
 3. W środę, 21 sierpnia, patronuje nam święty papież Pius X, kierujący Kościołem na początku XX wieku. Nazywany jest często „Papieżem Eucharystii”, gdyż przez swoją działalność i reformy przyczynił się do ożywienia życia eucharystycznego w Kościele.
 4. Trwa sierpień, miesiąc trzeźwości. Zachęcam do wstrzemięźliwości i abstynencji od napojów alkoholowych.
 5. W piątek, 23 sierpnia, przypada Europejski Dzień Pamięci Ofiar Reżimów Totalitarnych. Dzień ten został ustanowiony przez Parlament Europejski w 2008 roku. Po raz pierwszy był publicznie obchodzony dopiero w 2011 i to w Warszawie.
 6. Paniom ze wspólnoty Żywego Różańca dziękuję za przygotowanie bukietów z kwiatów, ziół i kłosów zbóż na uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.
 7. Czas wakacji i urlopów nieubłaganie zmierza ku końcowi. Wszystkim wypoczywającym i udającym się jeszcze na wakacje życzę bezpiecznego i radosnego czasu odpoczynku.
 8. W tym tygodniu patronują nam również: 20 sierpnia – św. Bernard (1090-1159), Francuz, cysters, opat i piewca chwały Maryi; 24 sierpnia – św. Bartłomiej, Apostoł, Natanael z Kany Galilejskiej, który według tradycji głosił Dobrą Nowinę w Indiach i tam poniósł śmierć męczeńską.

Sakrament małżeństwa pragną zawrzeć

 1. Maksymilian Mateusz Kosowski, st. wolny; z tutejszej Parafii
    Maria Teresa Zakrzewska, wolny; z Parafii pw. św. Józefa w Toruniu