• Jan Paweł II w Toruniu

  Dnia 7 czerwca 1999 roku Ojciec Święty Jan Paweł II podczas swojej wizyty w Toruniu beatyfikował księdza Stefana Frelichowskiego

 • Powstanie Parafii

  Dekretem Biskupa Toruńskiego z 31 sierpnia 1999 roku z macierzystych parafii Apostołów Piotra i Pawła (Toruń Podgórz) oraz Najświętszego Serca Pana Jezusa (Mała Nieszawka) zostaje wydzielona nowa parafia p.w. Błogosławionego Księdza Stefana Wincentego Frelichowskiego.

 • Parafia

  To pierwsza parafia wśród wspólnot Kościoła Powszechnego, pod wezwaniem Błogosławionego Księdza Stefana Wincentego Frelichowskiego. Nowa parafia należy do dekanatu toruńskiego IV.

 • Dekret Erygujący

  Dekret erygujący wszedł w życie 8 września 1999 roku i tego dnia, w Święto Narodzenia Najświętszej Marii Panny, jako mieszkańcy nowej parafii przeżywaliśmy wraz ze swoim Księdzem Proboszczem, Ryszardem Dominem, pierwszą Mszę Św. na placu przeznaczonym pod budowę kościoła.

 • Budowa Kościoła

  Kościół parafialny budowany jest przy ulicy Szubińskiej. W swej architektonicznej konstrukcji jest szczególną budowlą. W jej bryle upamiętniono scenerię, w której papież Jan Paweł II dokonał beatyfikacji Patrona.

Biuro Parafialne

czynne:

   Poniedziałek        8.30 –   9.00

                               17.00 – 17.30

   Czwartek              8.30 –   9.00

                               17.00 – 17.30

W nagłych wypadkach

o każdej porze.

 

Msze Święte

Niedziela:

  8.15 – modlitwa różańcowa  

  9.00 – przed Mszą św. o 8.45 - wypominki roczne  za zmarłych

11.00 – z udziałem dzieci przygotowujących się do               I Komunii św.

18.00 – z udziałem młodzieży przygotowującej się do Bierzmowania

Dni powszednie: 9.00 albo 18.00

W święta tzw. zniesione: 9.00, 18.00

23 Niedziela Zwykła - 8 września 2019r.

Ogłoszenia duszpasterskie

XXIII Niedziela Zwykła – 8 września 2019r.

Przeżywamy dziś uroczystość Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Jej narodzenie utwierdza nas w pokoju, jak mówią słowa kolekty, ponieważ na świat przyszła Nowa Ewa, która miała przerwać niewierność wiernością. Wraz z Maryją stańmy pełni wiary przed ołtarzem Boga, na którym składamy nasze intencje i samych siebie, tak jak ona złożyła swe życie Bogu i otrzymała pokój serca, którego świat dać nie może.

 1. W naszej parafii radość goszczenia Matki Bożej w Jej Jasnogórskim wizerunku miała miejsce 8 i 9 września 2012 roku. Dla parafian był to czas niezwykły, pełen refleksji, zadumy i modlitwy, a zarazem wielkiej radości. Radość była tym większa, iż Jasnogórska Pani nawiedziła naszą parafię w dniu kolejnej rocznicy jej powstania. Dzisiaj obchodzimy dwie rocznice: 20. rocznicę powstania naszej parafii i 7. rocznicę nawiedzenia parafii przez Maryję, Matkę naszego Pana, w Jej Jasnogórskim Wizerunku. Ten uroczysty dla nas dzień zakończymy Apelem Jasnogórskim o godz. 19.00.
 2. Na 20. rocznicę narodzin naszej Parafii, w dniu, w którym Kościół świętuje Narodzenie Najświętszej Maryi Panny, zainstalowaliśmy w naszej świątyni witraż przedstawiający Narodzenie Pana Jezusa. Bóg zapłać fundatorom za ten piękny dar.
 3. W niedzielę, 1 września, w czasie Mszy św., w ramach kolekty budowlanej zbieraliśmy ofiary na realizację płatności za wykonane prace związane z wystrojem wnętrza kościoła w przygotowaniu na uroczystość konsekracji.Zebraliśmy kwotę: 4.387,-zł. Bóg zapłaćza złożone ofiary.
 4. W niedzielę, 15 września, w czasie Mszy św., kolekta budowlana.
 5. W nadchodzącą sobotę 14 września obchodzimy święto Podwyższenia Krzyża. Krzyż jest naszym chrześcijańskim godłem – znakiem męki i śmierci naszego Odkupiciela. Jednak po nim nadeszło zmartwychwstanie i wniebowstąpienie. Krzyż jest więc także znakiem naszej nadziei. Pamiętajmy też, że Chrystusowym krzyżem staje się ołtarz w naszej świątyni i we wszystkich kościołach na całym świecie. Na nim podczas każdej Eucharystii Chrystus ponawia swoją paschalną Ofiarę „za życie świata”. Nasza Ojczyzna i jej dzieje znaczone są krzyżami, wszędzie górują u nas krzyże. Zachowujmy je w szacunku i dbałości nie tylko przy okazji święta Podwyższenia Krzyża. W tym dniu we Włocławku na Lotnisku Aeroklubu w Kruszynie będzie miało miejsce wyjątkowe wydarzenie modlitewne znane pod tytułem „Polska pod Krzyżem”, które – zgodnie z informacjami podanymi na stronie Diecezji Włocławskiej – „ma charakter pokutno-ekspiacyjny”. Msza św. będzie odprawiona o godz. 15.00. Tych, którzy nie mogą udać się na to wydarzenie zachęcam do licznego udziału w świątecznej Mszy Świętej o godz.18.00.
 6. W każdą niedzielę na Mszy św. o godz. 11.00 spotkanie dla dzieci klas trzecich, przygotowujących się do uroczystej I Komunii św. Po Mszy św. omówienie z rodzicami bieżących spraw.
 7. Spotkania formacyjne, dla całej grupy młodzieży przygotowującej się do sakramentu Bierzmowania, w każdą niedzielę o godz. 16.30 w salce duszpasterskiej w domu parafialnym.

   Bóg powołał do wieczności z naszej wspólnoty parafialnej śp. Krzysztofa Wiśniewskiego, l. 57, zam., ul. Poznańskiej. Msza św. pogrzebowa będzie sprawowana w naszym kościele w poniedziałek, 9 września, o godz. 11.00. Po Mszy św. złożenie urny na nowym cmentarzu przy ulicy Poznańskiej. Rodzinie zmarłego składamy wyrazy chrześcijańskiego współczucia.